Pomysly obywatelskie na 2025 rok


Pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego m.st. Warszawy i Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na rok 2025.


Jak co roku, i tym razem proponuję głównie projekty infrastrukturalne, które wniosą trwałe zmiany w otaczających nas przestrzeniach. Nie zabraknie jednak również zieleni oraz wydarzeń integrujących naszą białołęcką społeczność.
baner_BOjpg

Do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 w ramach puli dzielnicowej proponuję następujące projekty:

1. SEKSI Grodzisk - Sport, Edukacja, Kultura i Społeczna Integracja

Czyli pakiet pomysłów dotyczących rejonu ulicy Głębockiej obejmujący:
 • "SPORT":
  • modernizację boiska wielofunkcyjnego w Parku Magiczna,
  • zakup wiaty rowerowej, stojaków rowerowych, stołu do piłkarzyków i tenisa stołowego oraz 2 wioślarzy dla Szkoły Podstawowej nr 356
  • zakup i montaż zewnętrznych stołów do piłkarzyków na terenie CLXV LO Ostródzka
 • "EDUKACJA":
  • zakup i montaż wiaty edukacyjna do lekcji plenerowych w Szkole Podstawowej nr 356
 • "KULTURA":
  • bezpłatny cykl 22 znanych i lubianych spotkań i rozmów filmowy w Kino Głębocka 66
 • "INTEGRACJA":
  • organizacja ryneczków śniadaniowych przy Głębockiej 66 i w Parku Magiczna w dwie dowolne niedziele w okresie maj-wrzesień.
  boisko_NEW2jpg

  2. Kabiny akustyczne dla placówek szkolnych

  To pomysł polegający na stworzeniu dodatkowej niewielkiej przestrzeni w placówkach szkolnych mającej zapewnić izolację akustyczną od otoczenia, która ma zapewnić komfortowe warunki do indywidualnych rozmów, spotkań czy odrabiania lekcji.
  W ramach projektu przewidziano:
  • zakup kabin akustycznych do wszystkich samorządowych placówek szkolnych - 17 szkół podstawowych i 2 liceów ogólnokształcących,
  • środki na dodatkowa personalizację kabin - możliwość umieszczenia na nich np. loga, zdjęcia patrona lub innej grafiki
  kabina_akustycznajpg

  3. Veturilo na Głębockiej

  To przypomnienie włodarzom miasta, że na Białołęce także są rowerzyści, którzy nie chca być wykluczeni z powodu braku możliwości wypożyczenia roweru miejskiego.

  W tym celu proponuję ustawienie stacji wypożyczania rowerów miejskich Veturilo w ważnych punktach wzdłuż drogi rowerowej biegnącej w ulicy Głębockiej:
  • przy Szkole Podstawowej nr 356,
  • w rejonie skrzyżowania z ulicą Sieczną (na przeciwko Parafii Św. Szczepana),
  • na pętli autobusowej Grodzisk.
  Projekt przewiduje sfinansowanie stacji w pierwszym roku działalności, zgodnie z zasadami budżetu obywatelskiego.
  Pomysł ma zachęcić mieszkańców do korzystania z jednośladów, co powinno pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie oraz zmniejszenie ruchu samochodowego.
  Możliwość wypożyczenia roweru miejskiego będzie zdrową, ekologiczną i często szybszą alternatywą dotarcia do:
  • punktów handlowych i usługowych zlokalizowanych w najbliższej okolicy,
  • miejsc rekreacyjnych takich, jak Lasek Bródnowski czy Park Bródnowski,
  • stacji metra M2 Kondratowicza,
  • galerii i sklepów - CH Targówek, HomePark Targówek, Factory Annopol.
  big_Veturilo_ZDMjpg


  W tegorocznej edycji zgłosiłem także pomysły w ramach puli ogólnomiejskiej:

  1. Rowerem do Nieporętu, Ząbek & Marek - 100 drzew nad Kanałem Żerańskim

  Pomysł przewiduje:
  • Budowę kolejnego odcinka Euro Velo 11, czyli infrastruktury pieszo-rowerowej wzdłuż zachodniego brzegu Kanału Żerańskiego, od wysokości mostu Kobiałka do ulicy Przy Kanale  wraz z zielenią (100 drzew) i małą architekturą (ławki, kosze na śmieci, stacja naprawy rowerów). Blisko 2km fragment będzie stanowił kontynuację ponad 8km trasy z Nieporętu, która w bieżącym roku zostanie przedłużona do okolic mostu w ciągu ul. Kobiałka.
  • Budowa brakującego odcinka drogi rowerowej po wschodniej stronie ulicy Radzymińskiej pomiędzy ul. Bystrą a granicą miasta.
  • Zapewnienie ciągłości pomiędzy istniejącą drogą rowerową wzdłuż trasy S8 a ulicą Wysockiego na odcinku ok. 80m od adresu Skrajna 1 do Wysockiego 26.
  • Wyrównanie nawierzchni za pomocą naturalnego kruszywa na ścieżce wzdłuż Lasku Bródnowskiego w ciągu ulicy Malborskiej wraz z modernizacją lub wymianą istniejącej kładki nad kanałem nr 19.
  K-infrajpg


  2. Łatamy białe plamy - rowerowo i sportowo na Białołęce i Targówku

  Pomysł ten to odpowiedź na brak inwestycji rowerowych na terenie wschodniej Białołęki oraz potrzebę wymiany nawierzchni boisk sportowych i bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 356.

  W ramach inwestycji po stronie Białołęki wybudowane zostałyby drogi rowerowe w następujących ulicach:
  • Mochtyńskiej na odcinku od ulicy Fajnej do ulicy Aroniowej oraz na mostku na rzece Długiej,
  • Kobiałka na odcinku od Białołęckiej do Mochtyńskiej, z przejazdem rowerowym przez ulicę Mochtyńską,
  • Verdiego na odcinku od Zdziarskiej do wysokości Szkoły Podstawowej nr 361.
  Wyremontowane zostałyby także boiska oraz bieżnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 356 przy ulicy Głębockiej 66.


  3. Całoroczny fortepian w Łazienkach Królewskich i Parku Bródnowskim

  Pomysł przewiduje zakup i montaż dwóch całorocznych fortepianów zewnętrznych wykonanych z betonu architektonicznego lub innego wytrzymałego materiału, który będzie całkowicie odporny na warunki atmosferyczne. Fortepiany będą zarządzane poprzez aplikację, która umożliwi zaprogramowanie czasu aktywności oraz poziomu głośności. Elektroniczny system zdalnego zarządzania pozwoli zarządcom terenu na dostosowanie głośności instrumentu, ustalenie harmonogramu grania oraz włączanie i wyłączanie na życzenie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
  • Pierwszy fortepian będzie zlokalizowany w Łazienkach Królewskich na terenie wokół pomnika jednego z najlepszych pianistów i najwybitniejszych kompozytorów epoki romantyzm - Fryderyka Chopina.
  • Drugi, planowany jest w Parku Bródnowskim w okolicach zbiornika wodnego.
  Celem projektu jest stworzenie ogólnodostępnych miejsc, stref muzycznych, w których każdy będzie mógł zatrzymać się i zagrać na instrumencie klawiszowym lub posłuchać muzyki na żywo.
  Obecność instrumentu pozwoli na spontaniczne wykonania, jak i organizację większych koncertów z muzyką na żywo na wolnym powietrzu.

  fortepian_01jpg

  Pomysły pozytywnie przeszły etap formalny. Teraz czekają na ocenę merytoryczną przez
  pracowników odpowiednich jednostek miejskich. Ta część potrwa do 31 maja.
  Głosowanie zaś odbędzie się w dniach 15-30 czerwca 2024 roku.

  W tym roku po raz pierwszy zgłosiłem także pomysł do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

  Projekt nr 123 - "Infrastruktura rowerowa i piesza w ul. Radzymińskiej na wysokości m. Ząbki" przewiduje budowa drogi rowerowej oraz chodnika po wschodnie stronie ul. Radzymińskiej na odcinku od granicy z Markami do granicy z m. st. Warszawa. Będzie to kontynuacja drogi rowerowej i chodnika jaki po swojej stronie wybudowało miasto Marki oraz nawiązanie do części, która mam nadzieję, że powstanie po stronie Warszawy w ramach mojego pomysłu do BO2025.

  Pomysł ma na celu poprawienie bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych wzdłuż bardzo ruchliwego odcinka drogi wojewódzkiej na wysokości miejscowości Ząbki.
  Jego realizacja pozwoli także na uzupełnienie siatki połączeń rowerowych pomiędzy sąsiednimi miejscowościami - Markami, Ząbkami oraz Warszawą.
  Mieszkańcy zyskają wygodną, a przede wszystkim bezpieczną infrastrukturę rowerową.

  W ramach zadania zostanie wykonane:
  1) przedłużenie infrastruktury rowerowej po wschodniej stronie ulicy Radzymińskiej (DW nr 629) urywającej się na granicy miasta Marki i Ząbki w kierunku Warszawy - szacowana długość ok. 620m,
  2) modernizacja istniejących fragmentów chodnika oraz wybudowanie brakujących odcinków po wschodniej stronie ulicy Radzymińskiej na wysokości miasta Ząbki pomiędzy Markami a m. st. Warszawa - w ramach dostępnych środków w puli na zadanie.

  Marki-Zbkijpg

  Pomysł przeszedł pozytywnie etap oceny formalnej i obecnie oczekuję na weryfikację merytoryczna. Potrwa ona do 5 kwietnia. Głosowanie odbędzie się pomiędzy 24 maja a 23 czerwca.