Park miejski w rejonie Lewandowa

Wschodnia Białołęka, popularnie zwana jest "Zieloną". Jeżeli jednak popatrzymy na dostępność terenów zieleni urządzonej - parki, skwery, czy zieleńce, to przekonamy się, że to określenie jest mocno na wyrost.

Potwierdzeniem tego są dane pochodzące od miejskich planistów, a zawarte w projekcie nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Biaoka_zielone_ssiedztwo_bez_zielenijpg
Rozmieszczenie wskaźnika zielonego sąsiedztwa na wschodniej Białołęce według studium

Biaoka_przestrze_pubiczna_pustyniajpg
Przestrzeń publiczna na wschodniej Białołęce według analizy studium

W POZNANIU,

na osiedlu Łacina, proboszcz tamtejszej parafii planuje teren należący do kościoła przekształcić w park.

Kościół wcale nie potrzebuje murów i bram. Wie o tym ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii pw. Imienia Jezus w Poznaniu, któremu marzy się wspólna przestrzeń dla wierzących i niewierzących. – Dzisiaj, kiedy ludzie są otoczeni budowlami, betonem i hałasem, chcemy stworzyć miejsce, które zapewni ukojenie: park świętego Franciszka – opowiada.

W encyklice „Laudato Si’” Papież Franciszek mówi nam, że jako chrześcijanie musimy dbać o planetę – wyjaśnia ksiądz – Powinniśmy brać odpowiedzialność za wszystko, choć istnieje pokusa, by zganiać to na innych. Encyklika mobilizuje nas do harmonijnego przeżywania naszego życia razem z przyrodą. Dlatego chcielibyśmy, żeby ten park wyrażał to, co w niej jest napisane – podkreśla.

Papież proponuje też termin nawrócenia ekologicznego, wskazując przy tym na postawę świętego Franciszka z Asyżu – patrona ekologii i ekologów, brata zwierząt i roślin.
Papież Franciszek napisał, że człowiek ma żyć w zgodzie z naturą. Nie możemy eksploatować planety. Przez obcowanie z naturą odkrywamy Boga – tłumaczy proboszcz.

Właśnie w odkrywaniu duchowości pomóc ma park św. Franciszka. – Dzisiaj, kiedy ludzie są otoczeni budowlami, betonem i hałasem, chcemy stworzyć miejsce, które zapewni ukojenie – zapewnia ksiądz Rakowski. – Naszym marzeniem jest, by można było przyjść do parku odpocząć, usiąść na trawie, dotknąć drzewa i doświadczyć natury. Dlatego nie chcemy wkładać tam niczego plastikowego i metalowego. Głównym budulcem będą drewno, skały i kamienie. W ten sposób chcemy pokazać boskość w najczystszej formie – wylicza.


WRACAJĄC NA NASZE PODWÓRKO

A gdyby tak u nas, na Lewandowie? - Park świętego Franciszka, Szczepana lub świętej Rity?

Nie upieram się, ale w tej sytuacji najbardziej przydałaby nam się św. Rita, patronka w sprawach trudnych i beznadziejnych, która „cuda załatwia od ręki, a na załatwienie spraw niemożliwych trzeba trzy dni poczekać”...

park_teren_kuria_01jpg
Widok na działkę należącą do kurii warszawsko-praskiej

Na Lewandowie, na tyłach parafii św. Szczepana i powstającego kościoła, znajduje się ok. 2ha działka będąca własnością kościoła, konkretnie kurii warszawsko-praskiej.

park_teren_kuria_02jpg
Działka kurii warszawsko-praskiej

O ten teren wielokrotnie starali się samorządowcy.
Kilka lat temu było już bardzo blisko wymiany działek. Stąd m.in. tytuł inwestycyjny w wieloletniej prognozie finansowej miasta brzmi: "Budowa kompleksu oświatowego na Zielonej Białołęce w rejonie ulicy Siecznej", bowiem z terenu wyjazd byłby właśnie na ulicę Sieczną.
Tamte rozmowy niestety zakończyły się fiaskiem. Po kolejnych latach starań, na potrzeby budowy szkoły samorząd pozyskał ok. 2,5ha część nieruchomości od KOWR znajdującą się przy ul. Kartograficznej.

park_koncepcjajpg
Tak do niedawna wyobrażaliśmy sobie lokalne centrum na Lewandowie

A CO Z PARKIEM?

Wygląda na to, że mieszkańcy "Zielonej Białołęki" marzenia o pierwszym parku w swojej okolicy muszą odłożyć na później.
W planie studium większość terenów pod zieleń urządzoną wyznaczona została na prywatnych działkach. Część z nich nie będzie możliwa do zrealizowania z uwagi na fakt, że inwestorzy rozpoczęli już budowę nowych osiedli lub mają pozwolenia i niedługo ruszą z pracami.

Grodzisk_zielejpg

W tym momencie trwają już prace budowlane na:
  • działce nr 1/175 (pomiędzy Parkiem Magiczna a TOG) - powstaje sklep ALDI,
  • działce nr 365 przy Skarbka z Gór - MARVIPOL stawia 3 bloki mieszkalne,
  • działce nr 11/9 przy Skarbka z Gór -  KONSOLID ruszył z zabudową wielorodzinną.
To zapewne nie ostatnie słowo deweloperów...

Wygląda na to, że pozostaje nam modlitwa do św. Rity w sprawie trudnej, by nie rzec beznadziejnej...