Park Lewandowski - marzenia czy cos wiecej

Wyobraźcie sobie taką o to sytuację:

Na obszarze Grodziska, drugiego pod względem największego przyrostu ludności w Warszawie (ponad 22 tys. nowych mieszkańców w ostatnich 15 latach), obok największej szkoły podstawowej w Polsce (blisko 1700 uczniów) i znajdującego się na jej terenie ośrodka kultury z salą widowiskową (doposażoną w 2021 roku w sprzęt do projekcji kinowych), na ponad 4,6 hektarowej działce przy ulicy Kartograficznej, powstaje nowa placówka oświatowa wraz z ogólnodostępnym terenem sportowo-rekreacyjnym. Całość została wkomponowana w park miejski powstały wokół majestatycznego pomnika przyrody, 350-letniego dębu szypułkowego. 

Szkoła w pierwszych latach służy do odciążenia pobliskiej podstawówki, w rejonie której przybywa prawie 10.000 nowych mieszkańców. Docelowo, w miarę potrzeb, placówka zostaje stopniowo przekształcana w drugą na wschodniej Białołęce szkołę średnią. Tuż obok, przy odrestaurowanym popegeerowskim budynku, odbywają się cykliczne targi śniadaniowe, warsztaty pszczelarskie oraz sąsiedzkie pikniki powiązane z promocją zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Temu ostatniemu sprzyja lokalizacja licznych ścieżek, siłowni plenerowych oraz miejsc do uprawiania różnych sportów zlokalizowanych na terenie pierwszego parku miejskiego na wschodniej Białołęce. Miejsce, gdzie można spotkać lokalnych producentów żywności i spróbować regionalnych przysmaków licznie odwiedzają mieszkańcy z całej Stolicy jak i podwarszawskich miejscowości. 

W zapomniany i niszczejący teren po dawnym PGR Lewandów tchnięto nowe życie. Jest to odpowiedź nie tylko na potrzeby społeczne ale i wyzwania związane z postępującymi zmianami klimatu, to odwrócenie wszechogarniającego trendu betonowania przestrzeni miejskich. Stworzenia lokalnego centrum oświatowo-sportowego wkomponowanego w zieleń miejską to przykład idealnej synergii osiągniętej dzięki współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z lokalnym samorządem.

Powyższe nie musi pozostać wyłącznie w sferze marzeń.

To wszystko jest możliwe, pod warunkiem, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekaż działkę nr 3/114 przy ul. Kartograficznej samorządowi zgodnie z Petycją wniesioną przez 1670 osób.

Na chwilę obecną, Ośrodek przedłużył termin rozpatrzenia petycji do 28 lutego 2022 roku.

Aktualny status petycji:

https://bip.kowr.gov.pl/informacje-publiczne/petycje/petycja-cen-bak-wswp-053-3-2021-dja

Link do tekstu petycji:

https://www.petycjeonline.com/petycja_ws_dzialki_kowr_bialoleka

teren2jpg

Lokalizacja działki na mapie

Db_pomnik_Przyrodyjpg

Pomnik przyrody, ponad 350-letni dąb szypułkowy
[zdjęcie www.razemdlabialoleki.waw.pl]


koncepcja_01jpg
Wstępna koncepcja zagospodarowania terenu – widok na budynek nowej szkoły
[materiały Dzielnica Białołęka]

koncepcja_02jpg
Wstępna koncepcja zagospodarowania terenu – widok na część sportowo-rekreacyjną
[materiały Dzielnica Białołęka]


A tak wygląda obecne zagospodarowanie działki - stan na listopad 2021:

teren_KOWR_11-2021_01jpg

teren_KOWR_11-2021_03jpg

Czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wsłucha się w liczne prośby mieszkańców, czy też pozostanie obojętny i za kilka lat sprzeda teren prywatnemu inwestorowi, który będzie próbował wbrew miejscowemu prawu wcisnąć kolejne blokowisko?